iOS 13 Güncellenecek Modeller ve Getirdiği Yeni Özellikler

WWDC 2019 etkinliği ile yeniliklerine devam eden ABD li teknoloji devi Apple mobil cihazlar için kullandığı iOS işletim sisteminin yeni modelini tanıttı. Güncelleme ile bazı yenilikler getiren iOS 13 Apple açısından pek çok yeniliğe imza atıyor.

Aslında Android cephesinde uzun zamandır kullanılan bazı güzel özellikler iOS 13 ile beraber Apple in mobil cihazlarına geliyor. Bunlardan ilki uzun zamandır Apple iphone ve ipad kullanıcılarının beklediği karanlık mod oldu. Karanlık modda iken telefon tamamen karanlık bir temaya sahip oluyor ve yazılar tamamen beyaz gözüküyor.

iOS 13 ile beraber FaceID üzerinde güncelleme yapılmış. Güncelleme ile beraber Face ID algoritmaların da iyileştirme yapan Apple, iOS 13 ile beraber yüzde 30 daha hızlı Face ID kullanımı sağlamış. Ayrıca iOS 13 ile beraber uygulamaların boyutlarında yüzde 50 lik tasarruf sağlanmış. Bunun telefon hafızası kullanımı büyük ölçüde etkilediğinin altını çizelim.

Uygulama izinlerinde de geliştirme yapılmış. iOS 13 ile beraber gelen bir diğer yenilik ise uygulamanın konumuzu kullanmak için uygulamayı kullandığınız her seferinde izin istemesini ayarlayabiliyorsunuz. Eskiden uygulamaya bir kere izin verince uygulama hep izinli olarak sayılıyordu.

Tüm bunların yanında önemli güncellemelerden birisi de Apple ın kablosuz kulaklıkları AirPods üzerinde yapılmış. iOS 13 ile beraber AirPods üzerinden Siri telefonunuza gelen mesajları size okuyor ve yine doğrudan AirPods üzerinden yanıtlayabiliyorsunuz. Ayrıca dinlediğiniz müziği arkadaşınız ile doğrudan paylaşabiliyorsunuz. iOS 13 i Phone 5s, 6 vs SE modellerinde olmayacak. Ancak iPhone 6 plus ve sonrasında çıkan tüm i phone modellerinde uygulanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir