2019 Model Honda Pcx ve Yamaha Nmax Karşılaştırması

Motosiklet denince akla ilk gelen markalar arasında yer alan Yamaha ve Honda kendine has özellikleriyle Türkiye pazarında iyi satış rakamlarına sahip. İki markanın 125 cc scooter sınıfındaki modelleri olan Pcx ve Nmax kendilerine has özellikleriyle kullanıcılara sunulmaktadır. Gelin hep beraber bu iki modelin karşılaştırmasını inceleyelim.

Dış tasarıma baktığımızda Pcx in ön led farları ve daha yüksek görünümü dikkat çekerken Nmax cephesinde daha klasik ve halojen farlar kullanılmış. Ön grenaj yapısından kaynaklı Nmax kullanıcıya daha az rüzgar hissettirirken Pcx de bulunan kıvrımlı grenaj neticesinde kullanıcı daha fazla rüzgar etkisine maruz kalmaktadır. Nmax da daha rahat ve geniş bir oturma pozisyonu sunulması neticesinde daha konforlu bir süsürş elde edilirken Pcx de daha kısıtlı ve dik bir oturma pozisyonu mevcut.

Sele altı saklama alanı olarak Nmax daha iyi bir hacim sunarken tam boy full face kask sele altına sığmaktadır. Pcx de ise tam boy full face kask sığmazken saklama alanı olarak sele altında Nmax dan biraz daha küçük bir hacim bizi karşılıyor. Pcx de anahtarsız çalıştırma usb bağlantısı gibi teknolojik donanımlar bulunurken Nmax da bu tür teknolojik donanımlar bulunmuyor. Gösterge paneli olarak daha renkli ve dijital bir gösterge paneli Pcx de mevcut. Ancak Nmax da daha sade ve renkli olmayan gösterge paneli mevcut olmasına rağmen motor ile ilgili bir çok veriye erişme imkanı sağlıyor. Nmax ın gösterge paneli daha çok veri göstermesi açısından Nmax ın gösterge paneli konusunda önde olduğunu söyleyebiliriz.

Motor performansı olarak birbirine çok yakın olan motorların tek bir farkı Honda Pcx in gücünü daha alt devirlerde göstermesi. Ancak uzun mesafe hızlanma performansı olarak iki motor eşit düzeyde. Yakıt tüketimi olarak ise Yamaha Nmax Pcx den yarım litre daha fazla yakıt tüketirken Pcx ile son derece ekonomik kullanım yapmak mümkün. Pcx in yakıt deposu da daha büyük olması neticesinde aynı ölçü yakıtla Pcx daha fazla yol alma imkanı sağlıyor.

Sürüş dinamikleri bakımından Nmax daha çevik ve kıvrak bir sürüş deneyimi sunarken küçük lastik ebatları neticesinde birazcık hissiyatsız bir sürüş sunuyor. Ancak Nmax Pcx den daha iyi bir fren performansına sahip. Bu açıdan da Nmax’ ın daha güvenilir bir sürüş sunduğunu söyleyebiliriz. Nmax üzerinde gelen Dunlop marka lastikler Pcx üzerinde gelen İrc marka lastiklerden daha iyi bir yol tutuş performansına sahip.

Bakım periyotları bakımından Yamaha Nmax, Honda Pcx’ den daha uzun süreli bir periyoda sahipken, bakım maliyetleri bakımından Pcx in daha avantajlı olduğunu görüyoruz. Fiyat etiketi olarak ise 2019 yılı Aralık ayı itibari ile Yamaha Nmax 18.800 TL lik fiyat etiketine sahipken, Hında Pcx 20.400 TL lik fiyat etiketine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir